смт. Олександрівка. Олександрівський ДНЗ №3

Освіта - вища, закінчила Кіровоградський педагогічний

універститет (2007) за спеціальністю " Спеціальний

педагог, практичний психолог",

загальний педагогічний стаж - 8 років.

Дошкільний вік - це важливий етап розвитку майбутньої особистості. Саме в цей період закладається характер малюка, розвиваються його творчі здібності, засвоюють способи взаємодії з оточуючими людьми.

Інколи в маленької людини, як і в дорослої, виникають проблеми психологічного характеру. В цей момент на допомогу малюкові та його батькам  приходить психолог дитячого садка.

Основними напрямами роботи психолога в дошкільному закладі є:

1. Психодіагностична робота: щоб дізнатися про емоційний стан дитини психолог використовує різноманітні методики (анкети для вихователів, батьків, дитячі тести, малюнкові методики, психодіагностичні ігри, спостереження).

2. Розвивальна робота: за допомогою занять, ігор психолог допомагає розвинути у дитини низку пізнавальних процесів (пам"ять, мислення, увага), активізує творчі здібності, розвиває комунікативні навички.

3. Корекційно-відновлювальна робота: якщо в дитини виявлені проблеми емоційного чи особистісного характерів, то психолог проводить серію занять для їх виправлення. Найчастіше метою такого виду роботи є зниження тривожності, агресивності, позбавлення від страхів, підвищення самооцінки дитини. тощо.

4. Консультаційна робота: найчастіше психологічні проблеми в дитини виникають на грунті неправильних виховних методів батьків та сімейних конфліктів. психолог консультує батьків

з метою допомогти їм побачити всю ситуацію збоку та об"єктивно оцінити свою поведінку, її вплив на емоційний стан дитини. Завдяки допомозі психолога батьки знаходять ефективні способи виховання та взаємодії зі своєю дитиною.

5. Просвітницька робота: психолог виступає на батьківських зборах, педагогічних радах, надає консультації, розміщує цікаву інформацію на сторінках преси з метою допомогти дорослим у розвитку, вихованні та навчанні дітей дошкільного віку.

Що робити з дошкільнятами на карантині ?

Поки школи працюють дистанційно, а вчителі та учні тестують нові цифрові технології для онлайн-уроків, дошкільнята залишаються вдома і потребують щораз більше уваги під час карантину. Гарвардські експерти з Ініціативи з питань ранньої освіти Saul Zaentz діляться своїми порадами, як спілкуватися з дітьми під час карантину, як структурувати час дошкільнят, встановити розпорядок дня і розвивати соціально-емоційні навички дітей. Пропоную цей практичний матеріал, щоб ви могли спробувати ці лайфхаки вже сьогодні.

Ключові складові

·     Створіть разом з дітьми розклад дня. Намалюйте (або завантажте з інтернету) картинки, що ілюструватимуть кожну «активність», і встановіть часові межі, коли та чи інша діяльність відбуватиметься протягом дня.

·     Включіть у ваш карантинний день ті види діяльності, до яких дитина звикла в садочку: миття рук, прийоми їжі і перекуси, прогулянки на свіжому повітрі, час для навчання і денний сон чи відпочинок.

·     Намагайтеся, наскільки це можливо, дотримуватися звичного для вас розкладу прийомів їжі і щоденних справ: якщо ви, наприклад, регулярно відвідуєте уроки танців чи тренування з футболу, підіть у цей час з дитиною на стадіон і позаймайтеся спортом разом. Послідовність і постійність дуже важливі для того, щоб ваші дошкільнята почувалися безпечно і комфортно.

·   Подбайте про час для себе. Короткі проміжки часу без родини — прогулянки на самоті, тепла ванна чи телефонна розмова з другом допоможуть вам контролювати ваш особистий рівень стресу.

Працюйте зі страхами і переживаннями дітей

·     Хай спілкування в родині буде відкритим, але не таким, що підвищує тривогу. Будьте чесними, заспокоюйте дитину, доносьте інформацію, що базується на фактах, і адаптуйте її відповідно до віку дітей.

·     Ось приклад виваженої розмови: «З’явився новий вірус — коронавірус. Ти, мабуть, чув про нього. Науковці і лікарі вважають, що для більшості з нас він не страшний, особливо для дітей, але є люди, які можуть захворіти від нього. Усі ми маємо робити так, щоб не поширювати мікроби, що викликають хворобу, тому ми маємо залишатися вдома кілька тижнів. Скоро ми повернемося до нашого звичного життя, але доти будемо проводити час разом. Мама і тато мають працювати певну частину дня, а тобі треба навчатися вдома. Разом ми розробимо план, коли будемо працювати, а коли гратися».

·    Діти реагують і на те, що ви кажете, і на те, як ви це кажете. Вони будуть виловлювати натяки і настрій з ваших розмов з ними та іншими дорослими.

·     Діти можуть відчувати страх, але не проявляти цього. Заохочуйте дітей говорити про їхні почуття. Приймайте і підтверджуйте їхні почуття, а потім заспокоюйте.

·     Обмежуйте кількість новин про COVID-19, які споживає ваша родина, особливо коли поруч є діти. Не думайте, що вони не чують цього, навіть якщо вони в цей момент зайняті чимось іншим.

Здорові звички

·     Посилюйте такі здорові звички, як миття рук, здорове повноцінне харчування і фізичні вправи. Тримати імунну систему всіх членів родини в хорошому стані — важливий крок до убезпечення себе від хвороби.

·     Значно важливіше зберігати позитивний і розважальний підхід до навчання, ніж перейматися академічними досягненнями дошкільнят. Практикуйте приємні спільні справи: читайте разом, розповідайте історії, грайте в ігри, щоб навчання проходило весело і без зайвого тиску на дитину.

·     Використовуйте сучасні технології, щоб ваші малі діти не втрачали зв’язок зі своїми друзями чи рідними. Онлайн-чати — чудові інструменти для приємного спілкування з бабусями, дідусями чи кузинами. Бачити своїх рідних і насолоджуватися часом разом з ними дуже заспокоює маленьких дітей. (Пам’ятайте, однак, про встановлені обмеження екранного часу для дітей відповідного віку).